Uppgifter om ministern

Eskelä, Yrjö Johannes

301

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.2.1886 Jepua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 166
Tillsammans 301

4.12.2021 19.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning