Uppgifter om ministern

Eskman, Margit Marjatta Margareta

202

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.4.1925 Hattula

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 31.5.1972 Minister i finansministeriet SDP 99
51. Koivisto
1.2.1970 - 14.5.1970 Minister i statsrådets kansli SDP 103
Tillsammans 202

27.11.2021 22.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning