Uppgifter om ministern

Helle, Veikko Kullervo

928

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.12.1911 Vihti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
31.12.1982 - 6.5.1983 Arbetskraftsminister SDP 127
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Arbetskraftsminister SDP 195
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Statsministerns ställföreträdare SDP 472
15.7.1970 - 29.10.1971 Arbetskraftsminister SDP 472
51. Koivisto
1.3.1970 - 14.5.1970 Arbetskraftsminister SDP 75
1.1.1970 - 28.2.1970 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 59
Tillsammans 928

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lipponen, Paavo Tapio 62. Sorsa III 1.1.1983 - 6.5.1983
Piipari, Matti 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

27.11.2021 22.37. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning