Uppgifter om ministern

Forsman, Mauno Veikko

442

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 31.12.1928 Lappee

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 15.9.1982 Minister i finansministeriet SDP 209
61. Koivisto II
1.7.1981 - 19.2.1982 Minister i finansministeriet SDP 234
Tillsammans 442

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ahonen, K.T 62. Sorsa III 19.2.1982 - 14.9.1982
Ahonen, K.T 61. Koivisto II 1.9.1981 - 19.2.1982
Iivonen, Liisa 61. Koivisto II 1.7.1981 - 31.8.1981

27.11.2021 22.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning