Uppgifter om ministern

Haukipuro, Erkki Antero

331

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 18.2.1921 Raahe

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
4.9.1972 - 31.7.1973 Jord- och skogsbruksminister Keskusta 331
Tillsammans 331

9.12.2021 9.22. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning