Uppgifter om ministern

Ahtiala, Kaarlo Pekka

171

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 12.6.1935 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Minister i statsrådets kansli ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Kamppinen, Arto 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975

25.5.2019 21.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning