Uppgifter om ministern

Aitio, Paavo Johannes

1089

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 14.7.1918 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Arbetskraftsminister SKDL 305
51. Koivisto
1.3.1970 - 14.5.1970 Trafikminister SKDL 75
22.3.1968 - 28.2.1970 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SKDL 709
Tillsammans 1089

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hentilä, Jorma 58. Miettunen II 3.12.1975 - 29.9.1976

9.12.2021 9.43. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning