Uppgifter om ministern

Ala-Kapee, Pirjo Anneli

334

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.3.1944 Vihti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
63. Sorsa IV
1.6.1986 - 30.4.1987 Undervisningsminister SDP 334
Tillsammans 334

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Sippola, Tanja 63. Sorsa IV 1.4.1987 - 30.4.1987
Arajärvi, Pentti 63. Sorsa IV 1.10.1986 - 31.3.1987
Tukiainen, Matti 63. Sorsa IV 1.9.1986 - 30.9.1986
Sirjamo, Anna-Liisa 63. Sorsa IV 1.6.1986 - 31.8.1986

9.12.2021 9.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning