Uppgifter om ministern

Alenius, Ele Allan

1449

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 5.6.1925 Tampere

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
51. Koivisto
22.3.1968 - 14.5.1970 Minister i finansministeriet SKDL 784
50. Paasio
27.5.1966 - 22.3.1968 Minister i finansministeriet SKDL 666
Tillsammans 1449

4.12.2021 18.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning