Uppgifter om ministern

Aminoff, Albrecht Carl Göran

229

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 28.5.1916 Hanko

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Minister i utrikesministeriet RKP 229
29.9.1976 - 15.5.1977 Minister i handels och industriministeriet RKP 229
Tillsammans 229

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hellström, Bengt 59. Miettunen III 21.1.1977 - 15.5.1977
Bergman, Bengt 59. Miettunen III 20.10.1976 - 20.1.1977

27.5.2019 10.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning