Uppgifter om ministern

Annala, Vilho

791

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.1.1888 Lapua

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
4.1.1941 - 5.3.1943 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena IKL 791
Tillsammans 791

27.11.2021 23.27. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning