Uppgifter om ministern

Antikainen, Eero

126

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.1.1906 Vehmersalmi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
43. Kuuskoski
26.4.1958 - 29.8.1958 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 126
Tillsammans 126

9.12.2021 9.59. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning