Uppgifter om ministern

Hautala, Uuno Arvo

93

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.4.1917 Evijärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
29.6.1976 - 29.9.1976 Minister i inrikesministeriet SKDL 93
Tillsammans 93

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Vainionpää, Esko Jaakko 58. Miettunen II 20.9.1976 - 29.9.1976
Sulkunen, Jorma Risto O. 58. Miettunen II 1.8.1976 - 20.9.1976

27.11.2021 22.58. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning