Uppgifter om ministern

Anttila, Sylvi Inkeri

171

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 29.11.1916 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Justitieminister ammatti/virkamies 171
Tillsammans 171

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Elovainio, Mauri 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975

21.3.2019 4.18. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning