Uppgifter om ministern

Arajärvi, Juhani

366

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.7.1867 Urjala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Föreståndare för finansexpeditionen Suomalainen puolue 185
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Föreståndare för finansexpeditionen Suomalainen puolue 182
Tillsammans 366

4.12.2021 19.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning