Uppgifter om ministern

Arola, Väinö Artturi

660

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.4.1893 Akaa

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
16.4.1941 - 3.7.1942 Folkförsörjningsminister Maalaisliitto 444
20. Kivimäki
6.3.1936 - 7.10.1936 Handels- och industriminister Maalaisliitto 216
Tillsammans 660

4.12.2021 19.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning