Uppgifter om ministern

Auer, Ilmari

305

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 17.2.1879 Lempäälä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
11. Ingman II
22.11.1924 - 31.3.1925 Lantbruksminister Maalaisliitto 130
31.5.1924 - 22.11.1924 Biträdande jordbruksminister Maalaisliitto 176
Tillsammans 305

27.11.2021 22.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning