Uppgifter om ministern

Aura, Jalo

775

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.8.1886 Kotka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 152
28. Castren U.
21.9.1944 - 17.11.1944 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 58
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 45
26. Linkomies
5.3.1943 - 8.8.1944 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 523
Tillsammans 775

23.3.2019 4.28. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning