Uppgifter om ministern

Aura, Matti

648

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 6.12.1885 Vöyri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
15. Sunila
17.12.1927 - 22.12.1928 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 372
12. Tulenheimo
31.3.1925 - 31.12.1925 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 276
Tillsammans 648

27.11.2021 22.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning