Uppgifter om ministern

Aura, Teuvo Ensio

927

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.12.1912 Ruskeala

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Statsminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Statsminister ammatti/virkamies 63
41. Sukselainen
11.10.1957 - 29.11.1957 Minister i finansministeriet ammatti/virkamies 50
2.9.1957 - 29.11.1957 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 89
2.9.1957 - 29.11.1957 Minister i handels och industriministeriet ammatti/virkamies 89
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i utrikesministeriet ammatti/virkamies 170
17.11.1953 - 5.5.1954 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 170
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Handels- och industriminister ammatti/virkamies 132
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Justitieminister Edistyspuolue 247
33. Kekkonen
30.9.1950 - 17.1.1951 Handels- och industriminister Edistyspuolue 110
30.9.1950 - 17.1.1951 Minister i socialministeriet Edistyspuolue 110
Tillsammans 927

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Wiio, Osmo A. 54. Aura II 29.10.1971 - 23.2.1972
Sipilä, Juha 52. Aura 14.5.1970 - 15.7.1970

7.12.2021 7.42. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning