Uppgifter om ministern

Berner, Arne Morten

828

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.11.1927 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
31.12.1982 - 6.5.1983 Minister i utrikesministeriet Liberaalinen kansanpuolue 127
31.12.1982 - 6.5.1983 Minister i handels och industriministeriet Liberaalinen kansanpuolue 127
59. Miettunen III
29.9.1976 - 15.5.1977 Handels- och industriminister Liberaalinen kansanpuolue 229
53. Karjalainen II
22.7.1970 - 29.10.1971 Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet Liberaalinen kansanpuolue 465
15.7.1970 - 29.10.1971 Handels- och industriminister Liberaalinen kansanpuolue 472
Tillsammans 828

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Naukkarinen, Juha 62. Sorsa III 5.1.1983 - 6.5.1983
Kari, Jaakko K. 59. Miettunen III 1.10.1976 - 15.5.1977

27.11.2021 23.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning