Uppgifter om ministern

Breilin, Reino Volmar

127

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 20.1.1928 Paimio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
31.12.1982 - 6.5.1983 Trafikminister SDP 127
Tillsammans 127

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Lehto, Tapio 62. Sorsa III 10.1.1983 - 6.5.1983

24.3.2019 11.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning