Uppgifter om ministern

Cajander, Aimo Kaarlo

1534

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.4.1879 Uusikaupunki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
22. Cajander III
12.3.1937 - 1.12.1939 Statsminister Edistyspuolue 995
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Försvarsminister Edistyspuolue 238
10. Cajander II
18.1.1924 - 31.5.1924 Statsminister ammatti/virkamies 135
8. Cajander
2.6.1922 - 14.11.1922 Statsminister ammatti/virkamies 166
2.6.1922 - 14.11.1922 Biträdande jordbruksminister ammatti/virkamies 166
Tillsammans 1534

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Inkilä, Arvo 22. Cajander III 23.3.1937 - 1.12.1939

7.12.2021 8.34. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning