Uppgifter om ministern

Castrén, Jalmar

604

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 14.12.1873 Alatornio

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
16. Mantere
22.12.1928 - 16.8.1929 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena ammatti/virkamies 238
2. Paasikivi
27.5.1918 - 27.11.1918 Chef för expeditionen för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Nuorsuomalaiset 185
1. Svinhufvud
27.11.1917 - 27.5.1918 Chef för expeditionen för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Nuorsuomalaiset 182
Tillsammans 604

24.3.2019 11.0. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning