Uppgifter om ministern

Helminen, Arvo Heimo

489

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.5.1903 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
41. Sukselainen
27.5.1957 - 2.9.1957 Justitieminister ammatti/virkamies 99
40. Fagerholm II
2.5.1956 - 27.5.1957 Justitieminister ammatti/virkamies 391
Tillsammans 489

9.12.2021 9.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning