Uppgifter om ministern

Helminen, Heimo

420

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 4.3.1878 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
7. Vennola II
24.2.1922 - 2.6.1922 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Edistyspuolue 99
9.4.1921 - 24.2.1922 Justitieminister Edistyspuolue 322
Tillsammans 420

9.12.2021 8.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning