Uppgifter om ministern

Helo, Johan

777

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.8.1889 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
30. Paasikivi III
17.4.1945 - 28.12.1945 Undervisningsminister SKDL 256
29. Paasikivi II
17.11.1944 - 17.4.1945 Finansminister SDP 152
14. Tanner
15.11.1927 - 17.12.1927 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 33
13.12.1926 - 15.11.1927 Socialminister SDP 338
Tillsammans 777

4.12.2021 18.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning