Uppgifter om ministern

Henriksson, Weio Vilho

484

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 7.1.1903 Pohja

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
39. Kekkonen V
6.11.1954 - 3.3.1956 Justitieminister ammatti/virkamies 484
Tillsammans 484

28.11.2021 10.26. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning