Uppgifter om ministern

Hetemäki, Olli Päiviö

489

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 8.7.1913 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
54. Aura II
29.10.1971 - 23.2.1972 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 118
29.10.1971 - 23.2.1972 Finansminister ammatti/virkamies 118
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Statsministerns ställföreträdare ammatti/virkamies 63
14.5.1970 - 15.7.1970 Finansminister ammatti/virkamies 63
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Finansminister Kokoomus 138
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Försvarsminister Kokoomus 170
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i socialministeriet Kokoomus 170
Tillsammans 489

20.3.2019 6.51. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning