Uppgifter om ministern

Hietanen, Lauri Bernhard

281

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 22.12.1902 Ikaalinen

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Finansminister ammatti/virkamies 149
36. Kekkonen IV
9.7.1953 - 17.11.1953 Socialminister ammatti/virkamies 132
Tillsammans 281

21.3.2019 3.14. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning