Uppgifter om ministern

Hiltunen, Teemu Antero

63

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 25.3.1924 Varkaus

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
52. Aura
14.5.1970 - 15.7.1970 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena ammatti/virkamies 63
Tillsammans 63

27.11.2021 23.9. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning