Uppgifter om ministern

Hjerppe, Kauko Kustaa

305

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 19.5.1926 Savitaipale

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Trafikminister SKDL 305
Tillsammans 305

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hyttinen, Jaakko Juhani 58. Miettunen II 24.3.1976 - 29.9.1976
Seppänen, Esko 58. Miettunen II 5.12.1975 - 8.3.1976

27.5.2019 10.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning