Uppgifter om ministern

Holappa, Pentti Vihtori

195

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 11.8.1927 Ylikiiminki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Minister i undervisningsministeriet SDP 195
Tillsammans 195

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Starck, Margaretha 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

27.5.2019 10.31. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning