Uppgifter om ministern

Homén, Carl-Olaf Lars Alexander

256

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 24.3.1936 Helsinki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
56. Sorsa
1.10.1974 - 13.6.1975 Försvarsminister RKP 256
Tillsammans 256

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Mattlin, Håkan 56. Sorsa 1.10.1974 - 13.6.1975

26.5.2019 16.33. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning