Uppgifter om ministern

Horelli, Toivo Johannes

662

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 11.10.1888 Kokemäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
25. Rangell
13.5.1941 - 5.3.1943 Inrikesminister / Minister för inrikesärendena Kokoomus 662
Tillsammans 662

9.12.2021 9.12. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning