Uppgifter om ministern

Hosia, Heikki Päiviö

1187

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 29.11.1907 Punkalaidun

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
46. Miettunen
14.7.1961 - 13.4.1962 Undervisningsminister Maalaisliitto 274
45. Sukselainen II
13.1.1959 - 14.7.1961 Undervisningsminister Maalaisliitto 914
Tillsammans 1187

9.12.2021 8.47. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning