Uppgifter om ministern

Hostila, Sulo Armas

195

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 27.8.1920 Pietari

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Försvarsminister SDP 195
Tillsammans 195

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Suominen, Antti 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

21.3.2019 3.13. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning