Uppgifter om ministern

Huunonen, Eemil

1137

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 15.7.1901 Johannes

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
35. Kekkonen III
3.12.1952 - 9.7.1953 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 219
29.11.1952 - 3.12.1952 Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 5
20.9.1951 - 29.11.1952 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 437
20.9.1951 - 9.7.1953 Minister i socialministeriet SDP 659
34. Kekkonen II
17.1.1951 - 20.9.1951 Minister i socialministeriet SDP 247
32. Fagerholm
29.7.1949 - 17.3.1950 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena SDP 232
29.7.1949 - 17.3.1950 Minister i socialministeriet SDP 232
29.7.1949 - 17.3.1950 Minister i folkförsörjningsministeriet SDP 232
Tillsammans 1137

27.11.2021 22.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning