Uppgifter om ministern

Huurtamo, Erkki Kalervo

794

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 11.2.1917 Hollola

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
57. Liinamaa
13.6.1975 - 30.11.1975 Försvarsminister ammatti/virkamies 171
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Minister i finansministeriet Kokoomus 623
Tillsammans 794

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Tiilikainen, Heikki 57. Liinamaa 1.7.1975 - 30.11.1975

20.3.2019 7.4. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning