Uppgifter om ministern

Aalto, Arvo Aulis

1406

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 13.7.1932 Rovaniemi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
61. Koivisto II
26.5.1979 - 20.3.1981 Arbetskraftsminister SKDL 665
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Arbetskraftsminister SKDL 742
Tillsammans 1406

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Hellstén, Jari 61. Koivisto II 1.7.1980 - 20.3.1981
Pulkkinen, Hannu 61. Koivisto II 1.6.1979 - 30.6.1980
Lehto, Leevi Henrik 60. Sorsa II 1.10.1977 - 26.5.1979
Vainionpää, Esko Jaakko 60. Sorsa II 17.5.1977 - 30.9.1977

20.3.2019 6.53. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning