Uppgifter om ministern

Kaasalainen, Väinö Viljami

209

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 10.12.1902 Pyhäjärvi

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
26. Linkomies
13.1.1944 - 8.8.1944 Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena Maalaisliitto 209
Tillsammans 209

27.11.2021 23.3. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning