Uppgifter om ministern

Kahelin, Henrik Hjalmar

169

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.11.1868 Jyväskylä

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
5. Vennola
15.8.1919 - 30.1.1920 Justitieminister Edistyspuolue 169
Tillsammans 169

27.11.2021 22.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning