Uppgifter om ministern

Kaipainen, Osmo Ensio

195

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 12.8.1933 Pieksämäki

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Social- och hälsovårdsminister SDP 195
Tillsammans 195

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Skinnari, Jouko Juhani 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972

9.12.2021 8.50. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning