Uppgifter om ministern

Kaira, Kurt August

149

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 16.3.1894 Turku

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
42. von Fieandt
29.11.1957 - 26.4.1958 Justitieminister ammatti/virkamies 149
Tillsammans 149

24.3.2019 10.41. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning