Uppgifter om ministern

Kaitila, Esa Heikki

980

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 22.4.1909 Viipuri

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
49. Virolainen
12.9.1964 - 27.5.1966 Finansminister Suomen Kansanpuolue 623
41. Sukselainen
2.7.1957 - 2.9.1957 Statsministerns ställföreträdare Suomen Kansanpuolue 63
27.5.1957 - 29.11.1957 Handels- och industriminister Suomen Kansanpuolue 187
37. Tuomioja
17.11.1953 - 5.5.1954 Minister i finansministeriet Suomen Kansanpuolue 170
17.11.1953 - 5.5.1954 Socialminister Suomen Kansanpuolue 170
Tillsammans 980

27.11.2021 23.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning