Uppgifter om ministern

Kajanoja, Jouko

652

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 23.12.1942 Tammela

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
62. Sorsa III
19.2.1982 - 31.12.1982 Arbetskraftsminister SKDL 316
61. Koivisto II
20.3.1981 - 19.2.1982 Arbetskraftsminister SKDL 337
Tillsammans 652

Ministers statssekreterare och medhjälpare

Medhjälpare Regering Tid
Ylitalo, Jaakko 62. Sorsa III 19.2.1982 - 31.12.1982
Ylitalo, Jaakko 61. Koivisto II 1.6.1981 - 19.2.1982
Hellstén, Jari 61. Koivisto II 23.3.1981 - 31.5.1981

4.12.2021 19.30. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning