Uppgifter om ministern

Kajatsalo, Kaarlo Viljam

138

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 28.9.1909 Vehkalahti

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
44. Fagerholm III
29.8.1958 - 13.1.1959 Undervisningsminister Suomen Kansanpuolue 138
Tillsammans 138

9.12.2021 9.48. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning