Uppgifter om ministern

Kalavainen, Meeri Sirkka

472

Ministerdagar

Födelsedatum och födelseort: 27.4.1918 Dubrovka

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
53. Karjalainen II
15.7.1970 - 29.10.1971 Minister i undervisningsministeriet SDP 472
Tillsammans 472

28.11.2021 10.52. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning