Uppgifter om ministern

Aaltonen, Aleksi

877

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 5.7.1892 Somero

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
32. Fagerholm
18.3.1949 - 17.3.1950 Socialminister SDP 365
30.7.1948 - 18.3.1949 Minister i finansministeriet SDP 232
29.7.1948 - 18.3.1949 Minister i statsrådets kansli SDP 233
29.7.1948 - 30.7.1948 Minister utan portfölj SDP 2
27. Hackzell
8.8.1944 - 21.9.1944 Socialminister SDP 45
26. Linkomies
17.12.1943 - 8.8.1944 Socialminister SDP 236
Tillsammans 877

20.3.2019 7.5. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning