Uppgifter om ministern

Kallinen, Yrjö Henrik

857

Ministerdagar


Födelsedatum och födelseort: 15.6.1886 Oulu

Arbetat som minister

Arbetat som minister Ministerskap Parti Ministerdagar
31. Pekkala
27.3.1946 - 29.7.1948 Försvarsminister SDP 856
26.3.1946 - 4.6.1948 Minister i statsrådets kansli SDP 802
Tillsammans 857

20.3.2019 7.40. Ministerdatasystemet, Statsrådets kommunikationsavdelning